historie Border kolie

Pasáček od Hranic

Border Country - pás země, který leží mezi Anglií a Skotskem je domovinou různých plemen psů, a to zejména teriérů. Ty zde ale již většinou nepotkáme - snad jen malé a čilé Jack Russell teriéry. Najde se tu však jedno plemeno, které nás přivítá snad v každém místním stavení, a tím je border kolie - nejpočetnější plemeno od Border Country až k Hebridám, kde prohání obrovská stáda ovcí, zejména plemen black-faced (černo-hubky) a cheviot s krátkýma a vzpřímenýma ušima. Slovo border znamená hranice a colie je plemeno skotské ovce. Toto slovo však mohlo vzniknout i z keltského colley (kóli=užitečný) či coalie (černý).

Když v roce 55 před kristem přijíždí do Británie římský vládce Julius Caesar, přiváží s sebou nejen latinu, ale i ovce a své psy, kteří byli povahou velmi podobní dnešním border koliím. Byli však větší a ostřejší, jejich úkolem nebylo jen pasení, ale i obrana stáda.

Poněkud jiný typ ovčáckého psa, podobný spíše špicovi, menšího vzrůstu, černobílé či žlutobíle zbarvený a často s modrýma očima přišel v 5.století n.l. s dobyvateli ze Skandinávie. Tito psi byli daleko mrštnější a bílé znaky se výborně vyjímaly při práci za tmy. Až do roku 1617, kdy byly nalezeny první záznamy o těchto psech, není známo, k jakým plemenům tito psi patřili.

 

 

 

Zbytek ještě dodám :-)

 

ZDROJ : ČASOPIS PSÍ SPORTY